**Кампания „Силата е в избора“ ангажира млади хора в Ловеч с инициативи за превенция на рисковото поведение**
Общинският съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационният център (ПИЦ) към Община Ловеч организираха поредица от инициативи под мотото „Силата е в избора“, насочени към повишаване на информираността и активното включване на младите хора в дейности за превенция на употребата на наркотични вещества и рисково поведение.
Кампанията стартира в началото на юни с надграждащо обучение за доброволците към ПИЦ. Чрез интерактивни упражнения, работа по казуси и екипни задачи участниците развиха умения за комуникация, сътрудничество и планиране на превантивни инициативи сред свои връстници.
В рамките на инициативата „Изкуството като алтернатива“ доброволци и младежи се обединиха около идеята за творчеството като позитивен избор за себеизразяване и личностно развитие. Те рисуваха върху тениски, създадоха послания в подкрепа на здравословния начин на живот и изработиха общо арт пано с мотото на кампанията.
Сред ключовите събития беше и ученически куиз, проведен в арт-кафе-книжарница „Случвам чудеса при Роси“, с участие на отбори от ПЕГ „Екзарх Йосиф I“, ППМГ, НПГВМ „Проф. д-р Димитър Димов“ и ПГМЕТ. В продължение на няколко часа учениците демонстрираха знания, логическо мислене и умения за работа в екип в приятелска и мотивираща атмосфера.
Организаторите припомнят, че Международният ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества, отбелязван по инициатива на ООН, насочва вниманието към нуждата от общи усилия на институциите, семейството, училището и местната общност за ограничаване на употребата на наркотици.
Според екипа на кампанията резултатите от проведените дейности потвърждават, че превенцията е най-ефективна, когато младите хора не са само целева група, а активни участници – чрез знания, творчество, личен пример и ангажираност към информирания избор и здравословния начин на живот.
От Общинския съвет по наркотични вещества и ПИЦ – Ловеч изразиха благодарност към доброволците, учениците, учителите и партньорите, подкрепили посланието, че „Силата е в избора“.
