Правителството предприема спешни мерки срещу воден режим; започват с Плевен и Ловеч

Правителството започва незабавни действия и ще предприеме мерки за минимализиране на риска от въвеждане на воден режим в редица райони на страната. Това заяви Николай Копринков, началник на политическия кабинет на министър-председателя Румен Радев, след работна среща в Министерския съвет, посветена на проблемите с безводието, водопроводната мрежа и напоителните системи.

По думите на Копринков срещата е първа от поредица, като в нея фокусът е бил върху областите Плевен и Ловеч. Предстои подобни срещи да се проведат и за други засегнати региони. Той подчерта, че институциите ще действат приоритетно, като първо ще бъдат разгледани и отработени най-спешните случаи.

Копринков отбеляза, че климатът е непредвидим и сушата обхваща голяма част от Европа. Според него водните ресурси в България не се управляват достатъчно ефективно, което през последните години е довело до затруднения и бедствени ситуации в някои райони заради недостиг на вода.

БТА припомня, че през май премиерът Румен Радев е възложил на ресорните министри да подготвят доклади за очакваните рискове от безводие и за мерките, които следва да бъдат предприети.

Източник на информацията: БТА.