Иван Шишков: Краткосрочни и средносрочни мерки целят да минимизират или избегнат водния режим в Плевен и Ловеч още тази година

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков съобщи, че са набелязани краткосрочни и средносрочни мерки с цел да се минимизира или напълно да се избегне въвеждането на воден режим в Плевен и Ловеч още през тази година. Информацията е на БТА.

След работна среща в Министерския съвет по проблемите на безводието, водопроводите и напоителните системи Шишков заяви, че започва „много сериозна кампания“, така че, ако все пак има режим в двата града, той да бъде минимален. По думите му целта е хората в Плевен и Ловеч да „изкарат лятото по коренно различен начин“, като министърът изрази увереност, че планираните действия ще дадат резултат.

На въпрос за други региони, застрашени от водна криза, Шишков увери, че се прави пълен анализ и се провежда поредица от срещи за идентифициране на всички потенциални проблемни зони.

По данни от справка на ВиК операторите за периода 15–21 юни 13 общини в страната са били на режим на водоподаване, като засегнатите жители са 14 976.

В края на май председателят на Управителния съвет на Научно-техническия съюз по водно дело инж. Пламен Никифоров коментира, че водните проблеми в България не се дължат само на климатични фактори, а и на лошо управление, остаряла инфраструктура и липса на координация. Той посочи, че управлението на водите е разпокъсано между много ведомства, което води до размиване на отговорността. Според Никифоров секторът е хронично недофинансиран, но по-същественият проблем е несъгласуваността между различните източници на финансиране – държавен бюджет, общини, ПУДООС, европейски програми и заеми. Експертът препоръча оптимизация на структурата за управление на водите, одит на направените инвестиции и по-строг контрол върху ВиК операторите.

През втората половина на май министър Шишков обяви, че МРРБ заедно с други институции изпълнява разпореждане на премиера за изготвяне на подробен анализ на рисковите населени места във връзка с безводието. Той посочи, че ще бъдат разграничени три основни групи проблеми: населени места с дефицит на водоизточник, с компрометиран довеждащ водопровод и с остаряла ВиК мрежа. Тогава министърът уточни, че краткосрочните мерки могат да донесат частично облекчение, но целта е разработване на мащабна четиригодишна програма за трайно решение.

В началото на юни Шишков потвърди, че се прави цялостен анализ на необходимите краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки, като подчерта, че решаването на проблема с безводието е фундаментален приоритет. Той припомни и че промените в Закона за ВиК са били наложени от критични срокове, свързани с получаването на средства по Плана за възстановяване и устойчивост.

Междувременно, в началото на юли миналата година, след приемането на доклад за работата си, Временната парламентарна комисия за установяване на фактите и обстоятелствата около безводието реши да предостави документа на Министерския съвет и задължи правителството да изготви план за действие по препоръките в тримесечен срок. Председателят на комисията Младен Шишков (ГЕРБ–СДС) открои като ключова тема създаването на единен орган за управление на водите.