Site icon Ловеч.инфо

Все повече деца страдат от проблеми с храненето: ключова роля на хранителния терапевт и родителите според Павлина Петрова.

В интервю за Българската телеграфна агенция (БТА) логопедът и хранителен терапевт Павлина Петрова сподели за нарастващите проблеми с храненето при децата, които според нея често са пренебрегвани от родителите. Проблемите, които могат да бъдат неврологични, механични, функционални, ортодонтски, естетични, поведенчески, сензорни или орофациални, често водят до етикетиране на детето като „злоядо“, твърди Петрова.

Тя подчерта, че невнимателното отношение към процеса на хранене, като например хранене пред телевизора или в движение, допринася за развитието на поведенчески проблеми, които усложняват възприемането на храната в детските заведения. Освен това, неправилното използване на бебешки продукти може да доведе до нарушения в мускулната координация и физиология.

Петрова подчерта, че хранителните терапевти не са диетолози и не предписват лекарства, но са ключови за справяне с нарушенията в храненето. Тя обясни, че проблемите могат да произхождат от медицински или поведенчески причини, като късно или ранно захранване, отказ от кърмене или от определени храни.

Логопедът също така отбеляза важността на цялостна диагностика преди започване на терапия, която може да включва различни методи като водна, орално-моторна и криотерапия. Тя изтъкна значението на ролята на родителя в процеса на терапия и посочи липсата на достатъчно хранителни терапевти в България, особено извън големите градове.

Според Петрова начинът на отглеждане на децата също оказва влияние върху храненето. Тя съветва родителите да позволяват на децата си да изследват храната по време на захранване и подчерта важността на социалната комуникация, свързана с храненето.

Проблемите с храненето могат да доведат до затруднения с говоренето, тъй като тези процеси са свързани със същите мускули и системи. Петрова подчерта значението на правилното произнасяне на звуковете, което може да бъде затруднено при наличие на хранителни нарушения.

Логопедът завърши, като отбеляза, че социалната осведоменост за ролята на хранителните терапевти нараства, но броят им все още е ограничен в България.

Exit mobile version