Служители на Държавната психиатрична болница в Ловеч протестираха за подобряване на условията на труд и повишаване на заплатите.

Акценти Ловеч Днес Най-важното Общество Последни новини

Служителите на Държавната психиатрична болница в Ловеч се включиха в националния протест на работещите в държавните психиатрични болници в България. Членовете на синдикалната секция на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ проведоха демонстрация пред сградата на лечебното заведение в знак на недоволство. По-рано през деня техни колеги от друга синдикална организация също участваха в протеста.

Основните искания на протестиращите са насочени към подобряване на условията на труд, актуализиране на материалната база и повишаване на работните заплати, с цел привличане на нови кадри. Освен това те настояват за преоценка на трудовите категории, предлагайки втора категория труд. Това заяви пред БТА Мила Димитрова, председател на синдикалната секция на КТ „Подкрепа“ в лечебното заведение.

Ловешката държавна психиатрична болница е сред водещите в страната, поемаща най-тежките случаи, включително с три съдебни отделения. Мила Димитрова подчерта, че само хора, които лично са се сблъскали с работата в тези отделения, могат да разберат сложността и отговорността на персонала. От общо 147 служители в болницата, всички са в подкрепа на протеста, като пред лечебното заведение са присъствали тези, които не са на работа в момента.

Исканията на протестиращите са отправени към Министерството на здравеопазването, което финансира болницата. Д-р Катя Едрева, началник на мъжкото отделение, посочи, че заплащането е унизително и не отговаря на натовареността. Тя отбеляза, че броят на персонала е недостатъчен за изпълнение на нормативните изисквания и че болницата е обект на постоянни проверки.

Според д-р Едрева, заплатата на санитарите е под минималната за страната, а възнагражденията на медицинските сестри, лекари и началници на отделения са ниски в сравнение с отговорностите им. Работата в болницата е опасна поради честите прояви на агресия от страна на пациентите един към друг или към персонала.

Освен това Едрева съобщи за недостиг на психиатри и наличието на незаети работни позиции, като основни причини за това са ниското заплащане и липсата на възможности за специализация в държавните психиатрични болници през последните две десетилетия.

Източник: БТА.