Site icon Ловеч.инфо

Регионалната библиотека в Ловеч представи указател за музикалната история на града от 1889 до 1944 година.

Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев” в Ловеч представи нов библиографски указател, който разкрива музикалния живот на града през периода 1889-1944 г. Това съобщи за БТА Светлана Петрова, която, заедно с Камелия Лалова, е съставител на изданието.

Озаглавено „Ловеч в ритъма на времето – музикални свидетелства от страниците на регионалния печат 1889 – 1944 г.”, изданието представлява първото мащабно библиографско изследване, посветено на формирането и развитието на музикалната култура в Ловеч. Включени са 1419 библиографски описания, подредени по хронология. Изследването обхваща различни ловешки вестници от периода, включително „Народен глас”, „Народно знаме”, „Осъмска искра”, „Правдолюб” и „Стремление”.

Съставителите на указателя са запазили изцяло езиковите особености на времето, включително правописните специфики и стилови елементи, за да отразят автентично духа на миналото. Петрова обясни, че анотациите са използвани там, където заглавията или подзаглавията не са достатъчно ясни.

Изследването хвърля светлина върху музикалната история на Ловеч, представя известни личности и събития, които са оформили културната идентичност на града. Изтъкнати са ключови фигури като руския емигрант Александър Шулговски и Панайот Пипков, които са полагали основите на музикалната култура и образование в града.

През 1909 г. в Ловеч е реализирана първата сценична музикална постановка с костюми и декори – сцени от операта „Трубадур” на Верди. Това събитие отбелязва началото на сценичното музикално изкуство в града и устойчивото развитие на музикални традиции.

Музикалното дружество „Кавал“, основано през 1915 г., играе ключова роля в популяризирането на музикалното изкуство. Дейността му е временно прекъсната поради Първата световна война, но е възобновена през 1922 г. Дружеството се утвърждава като културна институция със значителен обществен престиж, организирайки многобройни оперни и оперетни представления, концерти и музикални събития.

Местната преса също има съществено влияние върху развитието на музикалната култура, информирайки обществеността и създавайки платформа за обсъждане и оценяване на музикалните събития в града.

Изданието, подкрепено финансово от Министерството на културата, е резултат от изследвания в фондовете на Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев” и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”. Указателят представлява ценен източник за всеки, който желае да опознае музикалното наследство на Ловеч и да разгледа ролята на музиката в културния живот на града.

Exit mobile version