Site icon Ловеч инфо

Проф. Стефка Петрова дари новата си книга на Регионалната библиотека в Ловеч, обогатявайки краеведския фонд с научни и лични спомени.

Проф. д.ф.н. Стефка Петрова, известна преподавателка по съвременен български език, дари своята нова книга на Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев“ в Ловеч. Това съобщи Светлана Петрова, завеждаща отдел „Краезнание“ в културната институция, за Българската телеграфна агенция (БТА).

Трудът, озаглавен „Живот, отдаден на науката, пътешествията и родното село“, ще обогати краеведския ресурс на библиотеката със своите уникални спомени и научни приноси. Книгата описва вълнуващия житейски и професионален път на проф. Стефка Петрова, включително нейните научни изследвания и пътешествия в страната и по света, като предоставя ценни материали, документи и снимки.

Светлана Петрова сподели, че Стефка Петрова (Сълева) е родена през 1938 г. в ловешкото село Радювене, завършила е българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1961 г. и е специализирала библиотекознание и библиография. Професионалната й кариера започва в Института за чуждестранни студенти, а научният й път включва получаване на звания като „Доцент“ и „Професор“. Научните й интереси са насочени към съвременния български език, като синтаксис, морфология, езикова култура и разговорна реч.

Проф. Петрова е автор на множество трудове, сред които академичната граматика „Граматика на съвременния български книжовен език“ и учебник за чужденци „Учете български език“. Тя е защитник на пълната членна форма в българския език и има над 180 научни публикации и учебни помагала.

Освен това, проф. Петрова е автор на повече от 150 дописки за живота и събитията в родното й село, а с нейните сестри е издала две краеведски книги. Преди месец, сестрите дариха на библиотеката в Ловеч втората част от краеведското изследване за село Радювене, озаглавена „Село Радювене. Портретна характеристика“.

БТА припомня тази щедра дейност на проф. Стефка Петрова и нейните сестри, които допринасят с ценни познания към културното наследство на региона.

Exit mobile version