Засетите площи с пшеница в Ловешка област са нараснали с около 10% спрямо миналата година, съобщи Симеон Симеонов, председател на Сдружението на зърнопроизводителите в Ловеч, пред Българската телеграфна агенция (БТА). През настоящата година са засети близо 99 000 декара, в сравнение с 88 000 декара през предходната година. Според Симеонов, реколтата към момента изглежда добре и се очаква добивът да бъде също толкова добър, колкото миналата година — в диапазона от 600 до 630 килограма на декар.
Студеното време между 7 и 11 април, с температури достигащи от минус 3 до минус 4 градуса, обаче предизвиква притеснения относно потенциалното влияние върху посевите. Симеонов отбелязва, че ефектът от тези климатични условия все още не е напълно ясен.
Освен това, очакваните изкупни цени на пшеницата са много ниски – под 300 лева на тон, което може да бъде пагубно за някои земеделски стопани. Симеонов предупреждава, че това може да доведе до драстично намаляване на рентните плащания, тъй като много производители са на ръба на оцеляването. Според него, единственото решение е да се намалят рентите, тъй като цените на петрола, препаратите и земеделската техника са извън техния контрол.
В същото време, площите, засети със слънчоглед, са намалели до 50 200 декара спрямо 56 000 през миналата година. Съществени съкращения има и при царевицата —от 61 500 декара през 2024 г. на 46 000 декара сега. Основната причина за това е липсата на дъждове през пролетта, както и през летните месеци юни и юли, което води до много ниски добиви. Миналата година бе отчетен рекордно нисък добив в региона, с някои стопани, които жънаха под 300 килограма на декар.
Симеонов също така съобщи, че се наблюдава увеличение на насажденията на рапица (от 8 000 на 11 000 декара), както и на култури като грах, люцерна и сорго, като това се случва за сметка на царевицата и отчасти на слънчогледа. Ловешката жътва се очаква да започне след седмица-две.
Сдружението на зърнопроизводителите в Ловеч обхваща 44 фирми, които обработват общо около 270 000 декара земеделска земя.