Site icon Ловеч инфо

Община Тетевен инвестира над 5,5 млн. лева в обновяване на образователната инфраструктура, но въпросите за качеството на образованието остават висящи, заяви кметът Мадлена Бояджиева.

През последните години Община Тетевен е инвестирала над 5,5 милиона лева в образователна инфраструктура. Това съобщи кметът на Тетевен, д-р Мадлена Бояджиева, по време на местна конференция в Ловеч в рамките на проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“. Проектът се изпълнява от Българската телеграфна агенция (БТА) с подкрепата на Европейската комисия (ЕК), съобщава БТА.

Д-р Бояджиева подчерта, че образованието е дългогодишен приоритет както за местната власт, така и за държавата, като около 60% от средствата за делегирани от нея дейности се насочват към този сектор. Въпреки че често не достигат финанси, общините намират начини за подобряване на материалната база на образователните институции.

Кметът обърна внимание, че двете големи средни училища в Тетевен са напълно обновени с помощта на европейски средства. Детските градини в областта също са реновирани, а текущият акцент е завършването на обновленията в Детска градина „Изгрев“ в село Глогово, където ще се осигури енергийна ефективност чрез внедряване на локална соларна система за електрозахранване.

Почти всички училища в общината са с подменени покриви и обновени спортни площадки. В момента се изгражда нов спортен салон в училището в село Галата, а три други спортни площадки в различни села също се реконструират.

Бояджиева постави под въпрос дали осигуряването на добра материална база и достатъчни средства е достатъчно за качествен образователен процес. Тя изрази мнение, че трябва да се търсят начини за промяна в образователната система, насочвайки я от наизустяване към придобиване на умения, които децата могат да приложат в реалния живот.

Според статистиката, българските деца са на последно място в класацията на ПИЗА, която измерва способността за прилагане на наученото. Кметът подчерта необходимостта от работа съвместно между държавата, местната власт и образователната система, също така намеквайки за отваряне към институции като читалища и библиотеки.

Д-р Бояджиева акцентира върху важността на професионалното образование, особено в контекста на дуалното обучение в двете професионални гимназии в Тетевен, където Общината също е работодател. Тя подчерта значението на комуникацията между местната власт, училищата и работодателите за постигане на високо качество на професионалната подготовка.

Exit mobile version