Област Ловеч взема спешни мерки срещу шарката по дребните преживни животни: контролни пунктове и карантиниране на засегнати райони

Източникът на информацията е БТА: В област Ловеч най-късно до 25 юли трябва да бъдат свикани общинските епизоотични комисии заради опасността от болестта шарка по дребните преживни животни. Това бе решено на заседание на Областната епизоотична комисия, както съобщиха от пресцентъра на областната администрация. Комисиите ще разработят конкретни мерки за предотвратяване проникването и разпространението на болестта в съответната община.

Според директора на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Ловеч, д-р Ангел Ангелов, заболяването вече е достигнало почти до границата с областта, след като за десет дни е преминало през пет региона. Най-сериозно е засегната Пловдивска област, която граничи с Ловеч. Заедно със старши комисар Дончо Манов, директор на Областната дирекция на МВР – Ловеч, е изграден контролен пункт на пътя Троян – Кърнаре, където всички транспортни средства, потенциално превозващи животни, са обект на проверка.

Д-р Ангелов призова началниците на районни управления на МВР да засилят пътния контрол и да спират превозните средства, които транспортират животни, докато пристигнат екипи на ОДБХ. Той също така изтъкна необходимостта всяка община да определи място за разтоварване на заразени животни, които ще бъдат изследвани и, ако е нужно, унищожавани.

За овладяване на ситуацията инспектори от цялата страна са изпратени в Пловдив. В случай на откриване на огнище ще се прилагат строги карантинни мерки, включително създаване на пунктове за дезинфекция и забрана за влизане и излизане на хора, добави д-р Ангелов. Той подчерта, че фуражът и млякото също могат да са заразоносители и ще се търсят спешни места за загробване на умъртвените животни.

Шарката се развива в рамките на 7 до 14 дни и макар да не е опасна за хората, вирусът става все по-устойчив с преминаването си през повече животни. ОДБХ – Ловеч предупреждава, че ако заболяването преодолее Стара планина, то би могло да достигне до Дунав. БТА припомня, че Българската агенция по безопасност на храните е установила две огнища на болестта в село Скутаре, община Марица, област Пловдив.