В област Ловеч над 6200 работодатели, повечето от които не планират да търсят нов персонал през следващите шест месеца, показват резултатите от анкетно проучване за работната сила. Изследването е проведено с активното участие на комисията по заетостта към Областния съвет за развитие, съобщиха от областната администрация в Ловеч, информира БТА.
Проучването разкрива, че най-много работодатели в областта оперират в секторите „Търговия”, „Транспорт”, „Хотелиерство и ресторантьорство”, като те представляват близо 40 процента от всички регистрирани работодатели. След тях се нареждат секторите „Индустрия” с 30 процента и „Държавно управление, образование, хуманно здравеопазване и социална работа” с почти 14 процента.
През изминалата година, по средномесечен брой на персонала, 90 процента от работодателите в Ловеч са наели до девет служители. Около 9 процента са наети от 10 до 49 души, а останалите 1,6 процента – от 50 до 249 служители.
По-голямата част от работодателите в областта, над 85 процента, не планират да търсят нови кадри в следващия период, докато около 12 процента ще имат нужда от допълнителен персонал. Обемът на работа е основната причина за предстоящите освобождавания на служители, посочена от близо 80 процента от работодателите.
Сред най-желаните специалисти са машинните оператори, оперативните счетоводители, икономистите, както и шивачите и операторите в производството на облекло. През следващите 12 месеца ще се търсят около 855 специалисти с квалификации, изискващи правоспособност или висше образование, сред които най-много ще са учителите. Съществува и необходимост от 278 неквалифицирани работници.
Около 62 процента от анкетираните работодатели не изпитват затруднения при намиране на персонал. Сред останалите чести предизвикателства е липсата на достатъчна квалификация, проблем, споделян от над 75 процента от анкетираните. Останалите най-често срещащи се трудности са свързани с търсене на специфични професии, като сервитьор-барман и техник на електронна техника.
Докладът с анализа от проучването ще бъде представен на Агенцията по заетостта за разглеждане. БТА отбелязва, че председател на Областния съвет за развитие и на комисията по заетостта е областната управителка Дора Стоянова, а сред членовете са кметовете на осемте общини и представители на организациите на работодатели и служители. Комисията по заетостта също така е приела държавния план-прием за учебната 2025/2026 година.