Министърът на енергетиката Жечо Станков обяви в Ловеч, че се разработват няколко сценария за автоматичен механизъм за определяне на компенсациите за електроенергия за тежката индустрия. Очаква се в рамките на следващите две до три седмици да бъде представен подробен доклад с всички възможни сценарии и налични средства, които да осигурят продължаването на подкрепата.
Министър Станков изрази своята визия за създаване на механизъм, който да гарантира запазването на работните места и пазарите, както в Европа, така и отвъд континента. Механизмът би предпазвал всички, включително най-малките производители, и ще защитава домакинствата от евентуално увеличение на цените на стоките и услугите, ако стойността на енергията надскочи 220 лв.
Станков добави, че веднага след получаването на доклада ще започнат преговори с Европейската комисия, от която очаква одобрение, за да влезе механизмът в сила. Освен това, ще се търси възможност за нотификация със задна дата, така че българските потребители да бъдат компенсирани при ръст на цените.
Министърът информира, че методиката за компенсация на битовите потребители е готова и няма промени за тях. Новият механизъм ще прехвърли субсидиите директно през сметките на домакинствата, без промяна в сумите.
По въпроса за посещението на Бойко Борисов в Истанбул и срещите с турския президент Ердоган, Станков поясни, че дискусиите са фокусирани върху сигурността на границите и договорните отношения между „Боташ“ и „Булгаргаз“. Той посочи, че настоящият договор струва 1,050 млн. лв. на ден и се очаква да възлезе на поне 6 млрд. лв., което е висока цена за българската енергетика.
В Ловеч министър Станков участва в откриването на най-голямото локално съоръжение за съхранение на електроенергия в Европейския съюз – батерия с капацитет близо 500 мегаватчаса.
По данни на БТА.