Днес министърът на образованието и науката Красимир Вълчев изказа критично становище относно завършването на основно образование в седми клас, отбелязвайки липсата на положителни резултати от тази практика. В изказване пред журналисти в Луковит, той подчерта, че с новия Закон за предучилищното и училищното образование ще бъде предложено обсъждане на образователната структура. Този въпрос включва преразглеждане на това, до кой клас следва да се завършва основно образование и дали връщането към осми клас, както е било в миналото, би било по-добра опция.
Министърът посочи също, че настоящата образователна система създава прекомерен стрес върху учениците и учителите, поради налагането на твърде амбициозни профили за сметка на общообразователната основа. Според него, увеличаването на часовете за общообразователна подготовка ще подобри подготовката на децата за висше образование и професионална реализация.
Планирани са две ключови реформи в учебните програми – една дългосрочна промяна, която ще отнеме четири до пет години, и една по-бърза количествена промяна, с цел облекчаване и опростяване на съдържанието. Вълчев изрази вяра, че е необходимо да се засили възпитателната функция на българското училище, като подчерта важността от възпитание в национално самосъзнание.
Относно исканията за неговата оставка, изразени по време на протест под наслов „Училището не е църква”, министърът заяви, че реализацията на политическите приоритети остава основна задължение, и изрази надежда за подкрепа от голяма част от обществото.
В отговор на въпрос за случаите на нападения от групи младежи, известни като „локали”, Вълчев подчерта, че министерството не е правоохранителна орган, но призова училищата да работят с децата, доколкото е възможно. Той добави, че с бюджета за следващата година се надява да бъдат осигурени средства за назначаване на повече педагогически съветници и психолози в училищата.
По време на посещението си в Луковит, Вълчев откри STEM кабинет в Средно училище „Алеко Константинов“.
Източник на информацията е Българската телеграфна агенция (БТА).