Елена Георгиева, главен уредник в Регионалния исторически музей в Ловеч, сподели важната роля на Летнишкото съкровище за изследователите на тракийската култура и митология. Съкровището, което включва конски апликации, желязна юзда и други дребни предмети, е открито през 1963 г. в близост до Летница и датира от IV в. пр. Хр. Научната стойност на съкровището се засилва от уникалните 23 сребърни апликации с позлата, изобразяващи тракийската митология. Според Георгиева, те представляват обредно погребани свещени дарове, посветени на Великата богиня майка.
Апликациите от Летничкото съкровище са изложени в редица музеи по света, включително в Гети в Лос Анджелис и Лувъра в Париж, и са признати за част от световното културно наследство. Въпреки че съкровището принадлежи на музея в Ловеч, от 1974 г. то се експонира предимно в Националния исторически музей в София.
Георгиева също така подчерта значимостта на традиционния сокай, част от женската носия в Централна България. Тя описва сложността на изработката му и призовава за съхраняване на тази културна традиция, макар че носенето на сокай е било забранено през XIX век. Въпреки това, този елемент от българското културно наследство продължава да бъде обект на изследвания и обогатява музеите с ценни експонати.
На събитието в Ловеч присъстваха и ученици и студенти, които дадоха своето свидетелство за интереса и значението на тези културни съкровища за младото поколение.
Източник: БТА.