Site icon Ловеч инфо

Кръгла маса в Троян обсъди предизвикателствата пред професионалното образование по изкуства в България: Предложения за стратегия и защитени професии

В Туристическия информационен център в Троян се проведе значима кръгла маса, посветена на проблемите в професионалната подготовка по изкуства в България, информира Българската телеграфна агенция (БТА). Събитието, което привлече интереса на широка аудитория, беше част от двудневния форум „Изкуството да преподаваш изкуство“, организиран от НИХЗИ – Орешак и Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“.

В първия модул на дискусията взеха участие кметът на Троян Донка Михайлова, заместник-министърът на културата Георги Султанов, експерти от Министерството на образованието и науката, занаятчии и представители на артистичната общност. Присъстваха и директори и преподаватели от 12 национални училища по изкуствата от различни градове в страната, включително София, Пловдив и Русе.

Основна тема на обсъждането беше прекъснатата връзка между висшите учебни заведения и училищата по изкуствата, които са в компетенцията на различни министерства. Кметът Михайлова подчерта, че училищата по изкуствата често се оказват между различни институции, но техният принос към общността е все по-осъзнаван.

Заместник-министър Султанов изрази загриженост относно липсата на защитени професии във висшето образование, въпреки наличието им в художествените училища. По негови думи, този проблем е общ за много европейски страни, но се ангажира да търси решения.

Сред останалите въпроси, бяха намаляване на часовете по специални предмети в полза на общообразователните такива и необходимостта от стратегия за развитие на образованието по изкуства. Присъстващите преподаватели и експерти подкрепиха идеи за конкретни предложения към съответните министерства, с цел подобряване качеството на художественото образование в България.

Кръглата маса завърши с представянето на предложения за анализ на текущото състояние на художествените училища и тяхното значение в националната образователна система. Модератор на събитието беше д-р Майа Антова от Софийския университет, а специални презентации направиха участници от различни национални училища по изкуствата.

Exit mobile version