На 12 май във фоайето на троянското читалище ще бъде открита изложба, озаглавена „Потопеното наследство“. Това съобщи доц. Петър Петров от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН (ИЕФЕМ) в интервю за БТА. Автори на експозицията са Лина Гергова, Яна Гергова и Петър Петров.
Изложбата представлява фоторазказ, съставен на базата на четиригодишно проучване, проведено от екип на ИЕФЕМ и ръководено от Лина Гергова с финансиране от Фонд „Научни изследвания“. В периода между 2019 и 2023 г. учените изследват социалните, културните, ландшафтните и икономическите промени, предизвикани от изграждането на язовири в България. Специално внимание е отделено на тези язовири, при които са били изселени села и махали. Общо 25 язовира са обект на проучване, започвайки с най-ранния — „Александър Стамболийски“ край Севлиево, строен през 40-те години на миналия век, до последния — кърджалийския „Боровица“, изграден през 80-те години. Броят на напълно или частично изселените селища надхвърля 75.
По думите на доц. Петров изложбата е предизвикана от актуализиране на темата за подновяване на строителството на язовир „Черни Осъм“, което бе спряно след протести на местната общност в края на 80-те години.
Експозицията съдържа 15 табла със снимки и текстове, които отразяват различни аспекти като язовирното строителство по време на социалистическия период, животът в селата преди изселването, спасителните дейности на етнографи и археолози, самият процес на изселване и заселване, както и изграждането на нови селища и животът там. Също така изложбата разказва за ландшафтните и инфраструктурни промени след създаването на язовирите, както и за паметта за изчезналите села, съхранена чрез различни инициативи като събори и музейни сбирки.
Събраните материали за изложбата са продукт на теренни проучвания и архивни източници. Изложбата ще може да бъде разгледана в Троян до 30 май.
/ВБ/