В малкото село Скандалото, близо до Априлци, Галин Томов възражда забравен занаят, създавайки тъкани икони. В миналото тъкачеството е било важен занаят за Северна България, но днес Томов е единственият майстор в района на Априлци, който се занимава с това изкуство, както сподели той пред БТА.
Началото на новото му начинание идва след тежък здравословен проблем и сън, в който сънува, че тъче и е окуражаван от Богородица. Томов се обучава в тъкане при тъкачка от село Орешак и след около шест месеца става член на Камарата на занаятчиите в България и получава майсторско свидетелство. Реставрира стара къща в Скандалото и я превръща в своя тъкачница.
Станът, с който работи, е над 180 години стар, а преждите се оцветяват с естествени бои от билки, плодове и зеленчуци. Процесът на тъкане е бавен и трудоемък, разказва Томов, но резултатът накрая е вдъхновяващ.
Сред създадените му творения е икона на Богородица, изтъкана с 102 600 китчета овча вълна в 19 цвята. Томов е подал документи за вписване на произведението в Книгата на рекордите на Гинес.
Занаятчията има амбицията да създаде общо осем икони, сред които „Благославящия Исус“ и „Св. Георги“. Планира те да бъдат готови до края на 2026 година и да бъдат показани заедно в изложба.
Извън тъкането, Галин Томов е известен в региона и страната с успешния си туристически бизнес.
/АВП/