Във фонд „Археология“ на Музея на занаятите в Троян се съхраняват над 3000 движими културни ценности, сред които най-многобройни са монетите от различни исторически периоди. Това сподели музейният уредник Нина Димитрова по време на представянето на мартенския брой на списание ЛИК, посветено на културното наследство на България, което пътува по света. Събитието се проведе в Националния пресклуб на БТА в Троян. Според Димитрова, най-ценните и интересни находки от региона са част от основната експозиция на музея, която включва зали, проследяващи развитието на керамиката и металообработващите занаяти по българските земи. Сред експонатите са керамични съдове от тракийско и римско време, монети, бронзови и сребърни накити от Античността и Средновековието.
Особено внимание привличат артефакти като медальон-камея с изображение на богинята Изида и фрагмент от римска военна диплома, открити по време на разкопки под ръководството на покойния археолог Георги Китов. Дипломата датира от периода 153-156 г. и предоставя ценна информация за заселен ветеран от помощните военни части на Долна Мизия край кастела „Состра“.
През 2005 година към музея е създаден лапидариум, където се съхраняват значими епиграфски паметници от региона, включително официални надписи от войници и командири, свързани със станция „Состра“, надгробни и оброчни надписи, както и две римски милиарни колони.
Историята на системни археологически разкопки в Троян и околностите започва през 1979 г. със съвместна програма между местния музей, Археологическия институт с музей при БАН и Института по тракология. Сред значимите археологически находки са откритията в тракийски могилни некрополи в села като Орешак, Дълбок дол и други обекти като римската станция „Состра“ и средновековната крепост „Калето“.
Музеят на занаятите в Троян продължава своята мисия да съхранява и представя по подходящ начин археологическото наследство на региона, отбеляза Нина Димитрова, цитирайки информация предоставена от БТА.