Деветото издание на областния фолклорен фестивал „Тройче“ събра в Троян 16 състава и над 300 танцьори. Домакин на събитието е читалище „Наука – 1870 г.“. Фестивалът има за цел да предостави платформа за изява на таланти от любителското фолклорно танцово изкуство, свързани с читалища, училища, културни центрове и други институции в област Ловеч. Под патронажа на областния управител, фестивалът се провежда ежегодно в различна община.
Заместник областният управител на Ловеч, Нели Читинова, откри фестивала с думите: „Днес ще има победители, ще има победени, но мисля, че в крайна сметка всички ще спечелим, защото сме тук от любов към фолклора, от любов към българското.“
Фестивалът е с конкурсен характер и включва групи за обработен фолклор с акцент на танцовото изкуство. Формациите се състезават в две категории – камерни и танцови състави, разделени на три възрастови групи. Участниците представят по две изпълнения, оценявани от жури в състав: Георги Несторов, Йордан Николов и Венета Илиева.
Тази година екипът на троянското читалище представи нов символ на проявата – авторското хоро „Тройче“, създадено от хореографа Мирослав Димитров, което всички състави разучиха и което ще завършва всяко следващо издание на фестивала.
Успоредно с фестивала се провежда и празник „Пъстра трапеза, с песни и шевици“, организиран от сдружение „Местна инициативна група – Троян, Априлци и Угърчин“. На събитието бяха представени хлебни изделия и текстилни произведения с мотиви на шевици. Акцент в програмата беше модно ревю на бутикови дрехи с народни шевици.
Източник: БТА.