Изпълняващият длъжността главен секретар на МВР главен комисар Любомир Николов проведе работна среща в Угърчин с представители на местната власт, на която е обсъдена темата за проблемите, свързани с уязвими групи, настанявани в общински жилища. По думите му е необходима по-добра координация между държавните институции и акцент върху превенцията на евентуални противообществени прояви, като той призова институциите да действат като „съюзници“ в тези усилия.
Николов припомни и други случаи на обществено напрежение, включително в Габрово, където полицията е предприела действия за овладяване на ситуацията, както и казуса с т.нар. „Калашници“, част от които също са били настанени в общински жилища. По информация на МВР е направена проверка на фактите около настаняването, броя на живеещите и периода на пребиваване, като при първоначален преглед на документацията не са установени нарушения, които да сочат неправомерни настанявания.
Поводът за срещата е тежко криминално престъпление с три жертви, извършено през нощта. В рамките на образуваното досъдебно производство е задържан мъж с три предходни присъди, който на 12 юни е освободен от затвора след изтърпяване на две години лишаване от свобода. Предстои той да бъде привлечен като обвиняем, да остане задържан до 72 часа, а прокуратурата да поиска постоянна мярка „задържане под стража“, съобщи окръжният прокурор на Ловеч Валентин Вълков.
Разследването е в начален етап и детайлите около извършеното престъпление се изясняват. Главен комисар Николов заяви, че е на място с цел да координира работата на екипите на ГДНП и ОДМВР–Ловеч по случая.
