За 16-и път „Празници на изкуствата“ в галерията на открито „Дворът“ във Врабево с мото „Изкуството е диалог и памет“

Празници на изкуствата ще се проведат за шестнадесета поредна година в галерията на открито „Дворът“ в село Врабево. Това съобщи кметът на селото Мария Михова, като източник на информацията е БТА. Тазгодишното издание е под мотото „Изкуството е диалог и памет“, а официалното откриване е насрочено за 27 юни (събота) от 11:00 часа.

Инициативата възниква преди 16 години като общ проект на проф. Аксиния Джурова, проф. Владимир Игнатовски, Силвия Кавданска, Зорница Китинска и Хирофуми Аджичи. Те притежават три стари къщи в селото и свързват дворовете им, за да създадат общо алтернативно пространство за изкуство под името „Дворът“. През годините в него са организирани десетки изложби с участието на български и чуждестранни творци, сред които Греди Асса, Алисия Санча, Георги Миленов, Велко Михайлович, Иван Янев, проф. Зеятин Нуриев, Масаджи Асага и други.

Проф. Аксиния Джурова отбелязва, че връзката между диалога и съхраняването на паметта е ключова и че връщането към исторически и културни аналогии може да направи непознатото днес разпознаваемо. Участниците в изложбите тази година обхващат период от над половин век, като най-младият е 20-годишната Еми Аджичи, а сред най-възрастните са 70-годишните Галя Шехирян и Гълъб Гълъбов. В програмата са включени още Любен Генов, Велко Михайлович, Георги Маринов и Хари Арабян.

В навечерието на откриването, на 26 юни от 21:30 часа, на централния площад в село Врабево ще бъдат представени мултимедия и огнено шоу под наслов „Дворът през годините“.