Областният управител Пламен Христов отчете първия месец на поста: мерки срещу наводненията, проверки на водопровода „Черни Осъм“ и действия за пътна и транспортна безопасност в Ловешко

Малко повече от месец след встъпването си в длъжност областният управител на Ловеч Пламен Христов представи отчет за предприетите действия и очерта основните проблеми, по които администрацията работи. Той заяви, че приоритетът му е да действа в обществен интерес и да търси решения чрез активни и координирани действия с институциите и местната власт.

Като едни от първите си стъпки Христов посочи срещи с екипа на областната администрация и с ръководителите на териториалните структури на държавните институции, с цел по-добра комуникация и сътрудничество при решаването на натрупаните въпроси в региона.

Сред първите изпитания за новото ръководство са били наводненията след обилни валежи, при които по думите му е действано координирано на терен и са предотвратени по-сериозни последствия. Последвал е анализ на работата на заседание на Кризисния щаб, като са отчетени пропуски, които да бъдат коригирани за подобряване на взаимодействието между звената.

Областният управител е провел и среща с кметовете на общините в областта, за да бъдат набелязани най-неотложните проблеми по места и възможностите за подкрепа от страна на държавата. По теми, свързани със сигурността и пътната безопасност, са организирани Съвет по сигурността и заседание на Комисията по безопасност на движението по пътищата. Отделно е проведена среща със земеделски производители по сигнали за замърсяване на пътното платно с кал, като са обсъдени мерки за ограничаване на риска за шофьорите. Христов е поставил и въпроси за „натрупани през годините“ проблеми с пътната безопасност, по които очаква конкретни действия от общините и полицията.

В здравния сектор е обсъдено състоянието на ловешката болница на среща с ръководствата на държавните болници, РЗОК и РЗИ, както и възможностите за съдействие от правителството.

Акцент в отчета бяха и действията, свързани с водната инфраструктура и контрола по критични съоръжения. По разпореждане на областния управител са започнали проверки на речни корита и санитарно-охранителни зони край водохващанията на магистрални водопроводи, като според него е установено, че през последните години контрол не е упражняван. Очакват се становища от компетентните институции, а обобщен доклад предстои да бъде изпратен до Министерския съвет, МОСВ и МВР с настояване за гарантиране на сигурността в тези зони.

Христов е посетил на място имот в село Орешак след сигнал за сериозен теч от магистралния водопровод „Черни Осъм“ и е заявил очакване ВиК – Ловеч да предприеме действия по отстраняването на авария, която по думите му е от дълги години. Във връзка с проблемите по водопровода и водната криза в Ловеч и Плевен се подготвя среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството и с народни представители от двете области, като целта е да бъдат предприети спешни стъпки за трайно решение.

По линия на гражданските сигнали областният управител отчете, че администрацията реагира на подадените случаи и търси решения, като посочи и разрешаването на проблем, предизвикал напрежение сред жители на община Троян.

Заради дългогодишни оплаквания от нередовни автобуси и неизпълнение на разписанията е свикано заседание на транспортната комисия. От общините е поискано в едномесечен срок да предложат варианти за нови транспортни схеми и конкретни мерки, след което да се проведе среща с превозвачите.

За по-пряк контакт с гражданите приемният ден на областния управител вече се провежда всеки четвъртък между 10:00 и 12:00 часа след предварително записване. Организирана е и изнесена приемна в Априлци, като се планират посещения и в останалите общини.

В отчета беше отбелязано и посещението на редица образователни и културни институции, както и визити в областта на вицепрезидента Илияна Йотова по поводи, свързани с чествания и откриване на жътвена кампания. По думите на Христов регионът е посрещнал и министри, което е дало възможност важни теми за областта да бъдат поставени пред правителството.

Като една от най-големите текущи отговорности областният управител посочи завършването на мащабния ремонт на 12-етажната сграда, в която освен областната администрация се помещават и други държавни институции. Въпреки трудностите при изпълнението на проекта той изрази оптимизъм, че ремонтът може да приключи успешно с общи усилия.

Христов заяви, че ще информира жителите на областта всеки месец за свършеното, за проблемите, по които се работи, и за постигнатите резултати, като добави, че на критиките ще отговаря с действия.