Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет на днешното си заседание.
В доклад към предложението кметът Иван Грънчаров посочва, че председателят на сдружение „Български традиционни млечни продукти“ Димитър Зоров отново е отправил предложение за партньорство към общината за провеждането на седмото издание в посочения период. Грънчаров припомня, че през 2024 г. традицията на събора е била възстановена, като Министерството на земеделието и храните е осигурило държавна помощ за популяризиране и информационна кампания на млечни продукти със защитено наименование за произход — „Българско бяло саламурено сирене“ и „Българско кисело мляко“, които са с най-високата защита от Европейската комисия.
Според мотивите на кмета събитието е подкрепено от държавата и е част от последователна политика за насърчаване на бранша, стимулиране на туризма и популяризиране на качественото производство и българските млечни продукти със защитено наименование за произход. Той подчертава, че досегашните шест издания са имали успех и положителен отзвук в страната, а съборът е и признание за Луковит като едно от водещите средища на млекопреработващата промишленост в национален мащаб.
В докладната е записано, че инициативата цели да популяризира българските млечни продукти със защитено наименование за произход, да представи вековните национални традиции и обичаи, свързани с преработката, консумацията, продажбата и съхранението на мляко и млечни продукти, както и да утвърди Луковит като туристическа дестинация и регион с исторически данни за развитие на млечната промишленост.
Общинският съвет е дал съгласие съборът да се организира на площад „Трети март“ и е определил съфинансиране от страна на Община Луковит в размер на 35 хил. евро, осигурени от туристически данък и собствени приходи.
На заседанието съветниците са утвърдили и разчети за разходи на общината до приемането на бюджет за 2026 г., както и са одобрили продажбата на недвижим имот — частна общинска собственост в града, с пазарна цена 2805 евро.
Съветът е дал мандат на заместник-кмета Георги Георгиев да представлява Община Луковит на извънредно заседание на Общото събрание на Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от ВиК АД – Ловеч, насрочено за 23 юни.
Източник: БТА.
