Общинският съвет в Луковит обсъжда Седмия национален събор „Млечният път на България през вековете“ и съфинансиране от 35 хил. евро

Общинският съвет в Луковит ще разгледа предложение за организиране на Седмия национален събор „Млечният път на България през вековете“. Точката е включена в дневния ред на днешното заседание, публикуван на сайта на общинската администрация, като източник на информацията е БТА.

В доклада към предложението кметът Иван Грънчаров посочва, че председателят на сдружение „Български традиционни млечни продукти“ Димитър Зоров отново е отправил покана за партньорство към Община Луковит за провеждане на събора в периода 4–6 септември. Грънчаров припомня, че през 2024 г. традицията е била възстановена, а Министерството на земеделието и храните е осигурило държавна помощ за сдружението за популяризиране и информационна кампания на млечните продукти със защитено наименование за произход „Българско бяло саламурено сирене“ и „Българско кисело мляко“, които са с най-високо ниво на защита от Европейската комисия.

В мотивите си кметът подчертава, че събитието е подкрепено от държавата чрез МЗХ и е част от последователна политика за насърчаване на сектора, стимулиране на туризма и популяризиране на качественото производство и българските продукти със защитено наименование за произход. По думите му досегашните шест издания са били успешни и са получили положителен отзвук в страната, като съборът се възприема и като признание за Луковит като един от водещите центрове на млекопреработвателната промишленост на национално ниво.

В докладната се посочва, че националният събор има за цел да популяризира българските млечни продукти със защитено наименование за произход, да представи вековните традиции и обичаи, свързани с преработката, консумацията, продажбата и съхранението на мляко и млечни продукти, както и да утвърди Луковит като туристическа дестинация и регион с исторически данни за развитието на млечната промишленост през вековете.

Предложението предвижда Общинският съвет да даде съгласие съборът да се проведе на площад „Трети март“, както и да одобри съфинансиране от страна на Община Луковит в размер на 35 хил. евро, осигурени от постъпления от туристически данък и собствени приходи.

На днешното заседание съветниците ще разгледат и докладни, свързани с утвърждаване на разчети за разходи на общината до приемането на бюджет за 2026 г., както и с продажба на недвижим имот – частна общинска собственост в града. Предвидени са и изказвания, мнения и становища на граждани.