На 30 ноември отбелязваме Андреевден. Имен ден празнуват Андрей, Андреа, Андриана, Андриан, Пръвка, Първан, Първанка, Храбрин, Храбър, Дешка, Дешо, Силен и Силка.
Българската православна църква отбелязва деня на св. Андрей Първозвани. Наречен е така, защото пръв сред апостолите бил повикан да тръгне след Христос.
Тъй като св. Андрей Първозвани е ръкоположил първия епископ в Цариград, считат го за апостол на първозванните християни-славяни. От Цариградската патриаршия са получили светото Кръщение българите, руснаците, сърбите и др. народи.
Светецът е на голяма почит сред българското население. В Югозападна България съществува поверие, че свети Андрей е баща на свети Никола, а някъде и на света Варвара. По Черноморието хората го тачат наравно със свети Никола като господар на морските бури.
Според народа на този ден е Мечкинден – празнува се в чест на мечката. Наричат го още Едрей, Едревден. Според народното предание някога св. Андрей бил самотен отшелник в планината. Там обработвал малка нивица. Но една мечка изяла вола му. Разгневеният земеделец успял да улови звяра, впрегнал го в ралото вместо вола и така го подчинил на волята си. Оттогава яздел мечката и обработвал земята си с нейна помощ. Затова светецът се тачи като патрон на мечките, като техен покровител.
Празникът е свързан с астрономическите представи, че започва нарастването на деня за сметка на нощта, откъдето и поговорката: „На Андреевден денят започва да наедрява колкото едно просено зърно.” Казват още, че „на Едрей слънцето помръдва като пиле у яйце”, т.е. дава се началото на превеса на светлината над тъмнината; на новото начало пред зимния застой. Това предопределя някои обредни практики, извършвани на този ден. Стопанката трябва да омеси прясна питка, да приготви варена царевица, жито, фасул, леща или храна от други сварени зърна. Преди да хапнат от нея, всеки хвърля по няколко зърна нависоко в комина, за да наедряват посевите така, както наедряват денят и сварените зърна. От тази храна се раздава на съседи, за да е плодовита годината, с нея се храни и добитъкът за добър приплод. Младите булки и неродилите жени почитат празника, защото вярват, че светецът спомага зачеването, износването и раждането на дете.