През 2025 г. ще бъде отбелязана 140-годишнината от рождението на изтъкнатия музикант и композитор Виктор Гут, чиито корени са германски, но духът му е български. Това съобщава Светлана Петрова, завеждащ отдел „Краезнание” в Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев” – Ловеч, пред БТА.
Роден през 1885 г. в Ловеч в семейството на германски заселници, Гут израства в атмосфера на култура и музика. Родителите му, Мария и Фридрих Гут, му създават дом, в който музиката е основен елемент. Баща му, аптекар по професия, отваря първата аптека в града, като по този начин допринася за развитието на местното здравеопазване.
Виктор започва музикалния си път с уроци по цигулка и завършва класическо образование, което го отвежда до музикалната консерватория във Вюрцбург, Германия. Там, наред с обучението си, той се занимава с преводи на произведения на велики композитори като Менделсон и Шуман. Гут е автор на първия български превод на „Трубадур” и остава в историята с организирането на сценични представления в Ловеч, които се считат за културен пробив за времето.
След завръщането си от Германия, Виктор Гут работи като учител в Ловеч и по-късно в Пловдив. Със започването на Балканската война през 1912 г., той е мобилизиран и загива на фронта при Чаталджа същата година, едва на 27 години.
Светлана Петрова споделя, че Виктор Гут е единствен музикант академик, загинал в Балканската война. Известно е, че е използвал псевдонима Слави Милев, което е символ на неговото самоопределение като български творец. Оставя след себе си наследство от музикални произведения, включително песни по текстове на Иван Вазов и недовършено либрето, посветено на Хаджи Димитър.
Източник: БТА